Rubriky
Závodní motorky

Motorky Suzuki

Motorky Suzuki jsou známou značkou, která projíždí ulice celého světa. Jsou to spíše sportovní motocykly. Tato značka vyrábí rovněž automobily. 

Historie firmy Suzuki

Firma Suzuki pochází z Japonska. Sídlí v Minami-ku v Hamamatsu v Japonsku. Automobily, motocykly, terénní vozidla, přívěsné lodní motory, invalidní vozíky. Suzuki vlastní 35 závodů ve 23 zemích.

Byla založena v roce 1909 a založil ji Michio Suzuki v přímořské vesničce v Japonsku. Původní továrna se jmenovala Suzuki Loom Works. Obchod začal vzkvétat, když Suzuki začala stavět tkalcovské stroje a dokonce vymysleli i nový stroj.

Michio Suzuki
Michio Suzuki

Později začali přemýšlet o výrobě dalších produktů a vytvořili malé auto. V roce 1937 vyšlo na trh několik prototypů se čtyřválcovým motorem o obsahu 13 koní. Během druhé světové války se výroba zastavila a poté byla znovu obnovena, kdy se opět vrátila firma ke tkalcovským stavům.

Po válce vznikla poptávka po motocyklech a tak firma Suzuki v roce 1952 vytvořila kolo s motorem a nazvala ho Power Free. V roce 1954 už vyráběli 6000 motocyklů měsíčně a změnil se také název na Suzuki Motor Co., Ltd. V roce 1955 vznikl zcela nový model auta s názvem Suzuki Suzulight s pohonem předních kol.

V současné době je ředitelem Suzuki Toshihiro Suzuki, třetí generace rodiny Suzuki. Vznikají stále nové a nové motocykly i automobily a také expandují do celého světa. Dceřiné společnosti vlastní v USA, Pakistánu, Indii, Kanadě a Velké Británii. Závody mají v Thajsku, Egyptě, na Novém Zélandu, Argentině, Číně, Maďarsku, Filipínách a dalších. Automobily i motocykly jsou přizpůsobeny poptávce obyvatelstva a životnímu stylu v daných oblastech. 

Modely Suzuki

Aktuálními modely firmy Suzuki jsou automobily Suzuki Ignis, Suzuki S-Cross, Suzuki Swift, Suzuki Vitara, Suzuki Across, Suzuki Jimny. Z motocyklů prošel modernizací V-Storm 1050 a V-Storm 1050DE. Skútry ADDRES 125 a AVENIS 125, které jsou praktické a v krásném barevném designu.

Velmi atraktivní je model Hayabusa, který vypadá velmi majestátně a je lehce ovladatelný. Má výkon 190 PS, pohotovostní hmotnost 264 kg a objem nádrže 20 l. Katana vás zaujme svým stříbřitým vzhledem maximální ovladatelností. Má hmotnost 215 kg, výkon 148 PS a kroutící moment 108 Nm. Supersoft má výkon 15 PS, je lehčí s hmotností 134 kg, objem nádrže je 11 l. 

Suzuki Hayabusa, 2013
Suzuki Hayabusa, 2013

Zajímavosti o Suzuki

Motorky firmy Suzuki mají názvy po japonských mečích, jako katana.
Nejsilnějším motocyklem, který se v Česku prodává je Suzuki Hayabusa, mohutný stroj ve stylovém provedení.

Nejprodávanějším modelem je automobil Suzuki Vitara. Má výraznou karoserii, led světlomety s tradičním ostře ohraničeným sportovním designem Suzuki. Ocelová kola z lehké slitiny a designový interiér.

Kuriozitou firmy Suzuki je Celerio, malý model, který měří 360 cm. Hmotnost auta je 805 kg. Válec má výkon 60 kW. Je vybaven moderními technologiemi, palubním počítačem, airbagem, klimatizací, rádiem, zásuvkou USB a CD přehrávačem.

Vyrábí také offroady, auta, která se hodí na terénní ježdění. Zajímavým modelem je Suzuki Samurai Santana.

Ve výrobě aut je celosvětově Suzuki na 9. místě. V Japonsku je třetí největší společností, která vyrábí automobily i motocykly.
Vyrábí také terénní čtyřkolky a sněžné skútry.

Za druhé světové války japonská vláda nařídila firmě Suzuki vyrábět válečné vozy a výroba civilních vozidel byla přerušena.  

Suzuki plánuje přivést na silnice elektrickou dodávku, která slouží pro převoz zásobování ve městech. Je vybavena chladícím a mrazícím systémem.

Suzuki se tak snaží o snížení emisí a uhlíkové stopy.

Suzuki chce provést komerční let na Měsíc. Má na starosti vytvořit přistávací modul, spolu s dalšími firmami s názvem Hakuto-R.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *