Rubriky
Závodní motorky

Motorky Honda

Automobilka Honda je synonymem pro silné, kvalitní a cenově dostupné motocykly. V tomto článku vám přiblížíme historický vývoj firmy, její největší úspěchy a nejslavnější modely, kterými se Honda zapsala do povědomí veřejnosti.

Od bicyklu k motocyklu

Zakladatel firmy Honda, Soichiro Honda, pocházel z japonského regionu Tókai. Kvůli jeho nadšení pro motorismus se Honda rozhodl založit společnost Tōkai Seiki, kde od roku 1937 nejprve vyráběl součástky do motorů. Po bombardování Japonska v roce 1944 však byla továrna zničena, a Honda tak prodal pozůstatky zařízení, které společnosti zbyly, firmě Toyota, a založil novou společnost s názvem Honda Technical Research Institute.

V tomto výzkumném ústavu pracoval pouhý tucet mužů, jejichž náplní práce byla montáž motorizovaných bicyklů. S postupem času se technologie malých motorů zdokonalovala, až v roce 1949 spatřil světlo světa první motocykl značky Honda s označením Dream.

V následujících desetiletích se pak firma úspěšně rozrůstala, stavěla další a další továrny, až se ze společnosti Honda stal jeden z největších světových výrobců nejen motocyklů, ale také motorů, aut či nejrůznějších robotických zařízení.

Důležité milníky a úspěchy firmy Honda

Díky úspěšnému vývoji a výzkumu v oblasti dopravy se Hondě podařilo připsat si na účet hned několik prvenství. Tím pravděpodobně nejzajímavějším je fakt, že Honda byla první automobilkou, která vyvinula sériově vyráběný automobil s pohonem 4×4. Byl jím model Honda Prelude, který přišel na trh v roce 1987.

O pět let dříve si pak společnost připsala jinou pomyslnou trofej, tentokrát na půdě Spojených států amerických. Automobil Honda Accord byl totiž prvním automobilem zahraniční značky, který byl v USA kdy vyroben.

Světlo světa spatřilo již přes 400 milionů motocyklů Honda
Není tomu tak dávno, co Honda oslavila vyrobení čtyřstého milióntého kusu motocyklu. Od výroby prvního modelu motorky k tomuto osudovému číslu vedla strastiplná cesta dlouhá 70 let. Právě inovativnost firmy byla oním hnacím motorem, který automobilce dopomohl k tak velkolepému úspěchu. V současnosti tak společnost Honda vyrábí nejrůznější dopravní prostředky celkem v 35 výrobních závodech v 21 zemích světa (stav k roku 2020).

Nejslavnější modely Honda

Honda Super Cub
Na konci 50. let 20. století spatřil světlo světa první model s označením Super Cub. Od té doby se této řady vyrobilo přes 100 milionů kusů, tedy zhruba čtvrtina celkové produkce firmy. Super Cub se tak stal ikonou automobilky Honda, a těší se mezi motoristy hojné oblibě.

Honda CB750
V počátcích své výroby se Honda ve velké míře zaměřovala na sportovní a závodní motocykly. Model CB750 pak byl prvním krokem směrem k motorkám silničním, přičemž hlavním lákadlem byla zejména velmi příznivá pořizovací cena.

Honda CBR600
V dobách zlaté éry motocyklů střední třídy dominoval této kategorii model Honda CBR600. Tato sportovní motorka získávala první místa na nejrůznějších národních i světových závodech, díky čemuž se dostala do povědomí veřejnosti. Výhodou byla zejména její všestrannost, houževnatost a nezpochybnitelná spolehlivost na cestách.

Aktuální vize a cíle Hondy

Technologický pokrok se Hondě nedá odepřít ani dnes. Automobilka si přitom do budoucna klade nemalé cíle. Ještě v první polovině 21. století se chce stát uhlíkově neutrální, a plánuje se tak více zaměřit na elektrické motocykly. Do roku 2025 plánuje uvést na trh nejméně 10 modelů elektromotorek, přičemž se bude snažit zvýšit poměrný počet prodaných a vyrobených kusů elektrických variant motocyklů oproti konvenčním. Díky tomuto pokrokovému postoji tak jde Honda ostatním automobilkám vzorem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *